Sprawny dostęp do informacji o sieci i najwyższa jakość usług telekomunikacyjnych – wdrożenie NetStorka w SAT FILM

Przekonaj się, jak wdrożenie systemu paszportyzacji sieci NetStork pomogło usprawnić pracę w firmie SAT FILM i podnieść jakość usług telekomunikacyjnych dostarczanych klientom.

O firmie

Od początku istnienia SAT FILM obrał sobie za cel wyznaczanie trendów w swoim sektorze i postawił na najnowocześniejsze technologie. Założona w 1992 roku, firma posiada jedną z najnowocześniejszych sieci multimedialnych w Europie opartą prawie w całości o technologię światłowodową, dzięki czemu może zapewnić klientom najwyższą jakość i niezawodność swoich usług.

Sieć telekomunikacyjna SAT FILM (HFC, GPON i radiowa) obejmuje swoim zasięgiem cały Włocławek, a także Brześć Kujawski, Wieniec, Modzerowo i Józefowo – w sumie około 30 tys. abonentów.

Spis treści:

Branża: Telekomunikacja
Kraj: Polska

Polski operator sieci telewizji kablowej z siedzibą we Włocławku i w Łodzi. Oferuje telewizję cyfrową, usługi telefonii stacjonarnej i telefonii komórkowej oraz szerokopasmowy dostęp do Internetu.

Wyzwanie

Cała informacja o sieci firmy SAT FILM była przechowywana w plikach AutoCad, rozproszonych plikach tekstowych lub w plikach Excel. Brak jednego, spójnego repozytorium oznaczał brak szybkiego dostępu do informacji o przebiegu sieci, prowadzonych inwestycjach oraz punktach adresowych znajdujących się w zasięgu sieci.

Odpowiedniego dostępu do danych o sieci nie mieli również pracownicy w terenie.

Firma SAT FILM poszukiwała sposobu na:

  • Zapewnienie dostępu do aktualnych danych o sieci wszystkim pracownikom – przede wszystkim pracownikom w terenie
  • Zapewnienie pracownikom technicznym schematów muf do spawania
  • Zapewnienie danych o nowej sieci jeszcze zanim będą do niej podłączani klienci.
  • Sprawne tworzenie raportów dla regulatora (obecnie: PIT i SIDUSIS)
  • Sprawne zasilenie systemu paszportyzacji danymi o sieci
NetStork - system paszportyzacji

Rozwiązanie

Firma SAT FILM zdecydowała się na wdrożenie systemu paszportyzacji NetStork.

Zakupiono 6 licencji edycyjnych, licencję do odczytu oraz dostęp WEB. Dzięki temu dostęp do systemu i informacji o sieci mają wszyscy, którzy potrzebują tego w codziennej pracy.

Program okazał się bardzo przydatnym narzędziem i wkrótce zapadła decyzja o dokupieniu kolejnych licencji.

Wdrożenie NetStorka

Na początkowym etapie pracownicy SAT FILM wygenerowali listę zmian do NetStorka, istotnie rozszerzających funkcjonalność systemu. Zmiany te zostały zaimplementowane i wzbogaciły funkcje rozwiązania. Pomogły w dostosowaniu systemu do potrzeb firmy.

Wdrożenie i konfigurację systemu przeprowadziliśmy wraz z pracownikami SAT FILM. Zorganizowaliśmy również szkolenia z obsługi systemu NetStork.
Do systemu zostały wprowadzona zmodernizowana sieć HFC oraz informacje o sieci światłowodowej GPON.

NetStork jest wykorzystywany jako narzędzie wspierające w projektowaniu, rozwijaniu i utrzymaniu sieci. W codziennej pracy korzystają z niego technicy, dyspozytorzy, projektanci oraz Dział Inwestycji.

Korzyści

System paszportyzacji stanowi teraz jedyne źródło informacji o sieci – żadne dane nie są już przechowywane w oddzielnych plikach. Wszystkie informacje o sieci są rejestrowane i wprowadzane do systemu paszportyzacji przez zespół paszportyzacji. Dzięki temu SAT FILM posiada spójne źródło aktualnych, dobrej jakości danych o swojej sieci.

Każdy nowy fragment sieci najpierw pojawia się w systemie paszportyzacji, a dopiero potem udostępniany jest monterom, którzy mogą podłączyć do niego nowych klientów. Pozwala to lepiej zarządzać rozwojem sieci i daje pewność, że oferta usług kierowana do klientów jest wiarygodna.

NetStork Case Study

Dzięki wdrożeniu systemu paszportyzacji NetStork firma SAT FILM zyskała:

Wiarygodne dane o sieci – firma posiada teraz jeden wspólny zbiór danych, który jest na bieżąco aktualizowany.
Szybki dostęp do danych – każdy pracownik może za pośrednictwem NetStorka dotrzeć do potrzebnych informacji – sprawdzić schemat połączeń czy konfigurację sieci.
Wiarygodność oferty dla klientów – w systemie paszportyzacji można łatwo sprawdzić, czy sieć dochodzi do adresu klienta, czy też nie.
Możliwość szybkiego tworzenia wymaganych prawem raportów – raporty SIDUSIS i PIT dla regulatora generowane są automatycznie na podstawie danych pobranych z systemu paszportyzacji.
Zdolność lepszego zarządzania inwestycjami i rozwojem sieci – sieć jest rozbudowywana w przemyślany sposób, w oparciu o aktualne dane z systemu paszportyzacji.
Większy komfort i wydajność pracy w działach związanych z siecią: Inwestycji, Planowania, Eksploatacji, Sprzedaży – dzięki łatwemu dostępowi do zawsze aktualnej informacji o sieci, która, m.in.

Pomaga oszczędzać czas poświęcany wcześniej na poszukiwanie dokumentacji technicznej sieci
Pozwala szybko ocenić stan wykorzystania lub zajętości sieci
Wyeliminowano pomyłki przy zestawianiu usług
Usprawniono prace na sieci prowadzone w terenie – m.in. spawanie światłowodów, które technicy wykonują teraz w oparciu o kolorowe schematy wydrukowane z NetStorka

Możliwość szybkiego zlokalizowania awarii sieci i podjęcia niezwłocznych działań – dokładne miejsca awarii są widoczne w systemie NetStork, dzięki temu technik wie, gdzie się udać. Dodatkowo, ponieważ każdy element sieci jest szczegółowo opisany w systemie, technik wie, jakie urządzenie uległo awarii i jakie wyposażenie jest potrzebne do jej usunięcia.

Za największe zalety wdrożenia systemu paszportyzacji NetStork, nasz klient uznał łatwy dostęp do pełnej informacji o sieci w ramach jednego systemu oraz możliwość automatycznego generowania raportów do PIT i SIDUSIS.

NetStork mockup desktop + tablet

Dalsza współpraca

Współpraca SAT FILM i Globemy trwa cały czas. Użytkownicy NetStorka nieustannie pracują nad rozwijaniem systemu w przedsiębiorstwie.

Umów się z nami na spotkanie – pokażemy Ci, jak osiągnąć podobne rezultaty w Twojej firmie!