Skip to main content

Jeszcze sprawniejszy import i eksport danych, elastyczne raporty sumaryczne, automatyczna aktualizacja baz adresowych i wiele więcej – poznaj NetStorka 14.2

By 18/09/202424 września, 2024Nowe funkcje
NetStork 14.2

W najnowszej wersji systemu NetStork wprowadziliśmy szereg zmian i nowych funkcji, które ułatwią obsługę programu oraz podnoszą efektywność pracy. Oprócz wspomnianych w tytule raportów sumarycznych i automatycznej aktualizacji baz adresowych, na szczególną uwagę zasługują również takie funkcje jak: ładowarka połączeń światłowodowych, nowy panel wyszukiwania obiektów, oraz szereg usprawnień w aplikacji webowej. W artykule przedstawiamy szczegółowy opis wszystkich wprowadzonych rozszerzeń w systemie NetStork.

Import połączeń światłowodowych – automatyzacja migracji danych na poziomie połączeń włókien

W najnowszej wersji systemu paszportyzacji Netstork rozszerzyliśmy Ładowarkę CSV o możliwość importu rozszycia muf i połączeń na stojakach i urządzeniach. W pliku CSV każdy wiersz definiuje jedno połączenie pomiędzy dwoma włóknami/portami. Dla obu stron połączenia należy podać identyfikator (oznaczenie) obiektu nadrzędnego (kabla lub urządzenia) oraz numer włókna lub nazwę portu. Można również podać identyfikator tacki i numeru slotu na tacce, jeśli spawy zostały wykonane na tackach.

Import połączeń światłowodowych za pomocą ładowarki CSV

Nowy panel wyszukiwania obiektów – więcej miejsca na dane, nowe, wygodne tryby przeglądania

Całkowicie przeprojektowaliśmy podstawową wyszukiwarkę obiektów. Główne zmiany to: 

  • Bardziej kompaktowy interfejs maksymalizujący miejsce na dane.
  • Dwa tryby przeglądania wyników:
  • standardowa lista (opisów) obiektów,
  • tabela zawierająca wszystkie kolumny obiektów.
  • Możliwość ukrywania pustych kolumn w widoku tabelarycznym.
  • Możliwe jest również skonfigurowanie dowolnej listy kolumn dla każdej tabeli osobno. Konfiguracja ta jest zapamiętywana w profilu użytkownika i honorowana przy eksporcie wyniku do CSV.
  • Dodaliśmy również pełnotekstowe filtrowanie wyniku umożliwiające szybkie dotarcie do interesujących użytkownika danych.

Widok tabelaryczny w nowej wyszukiwarce obiektów

Raporty sumaryczne – łatwe tworzenie raportów podsumowujących i zestawień

W najnowszym wydaniu NetStorka dodaliśmy możliwość tworzenia dowolnych raportów sumarycznych i agregujących, np. zestawień materiałowych i materiałowo-kosztowych. Źródłem danych dla raportów może być:

  • Cała baza
  • Obszar wewnątrz wyrysu
  • Projekt

Użytkownik może samodzielnie tworzyć poszczególne pozycje raportu, określać warunki filtrujące dane, ceny jednostkowe, współczynniki, zapasy. Pozycja raportu może określać: 

  • Rzeczywiste obiekty występujący w bazie.
  • Elementy dodatkowe nie modelowane w bazie, ale których wolumen jest uzależniony od liczby/długości elementów rzeczywistych (np. zaciski, mocowania itp.).

Dzięki temu można tworzyć dowolne zestawienia materiałowo-kosztowe, które mogą posłużyć dalej jako wycena całego projektu lub gotowy załącznik do zamówienia na materiały u dostawcy.

Dodatkową możliwością jest grupowanie elementów po opisach pozycji. Pozwala na szybkie sporządzenie np. raportu materiałowego, czyli zestawienia wszystkich użytych elementów w rozbiciu na ich typy/specyfikacje, bez precyzowania jakie ostatecznie typy zostaną użyte.

Przy projektowaniu raportu można grupować pozycje w dowolne obszary tematyczne (np. kable, infrastruktura itp.) i używać częściowych lub całkowitych podsumowań. Dla większej przejrzystości, w raporcie można użyć dowolnych kolorów czcionki i tła. Zostaną one odwzorowane po eksporcie raportu do Excela.

Tworzenie zestawień materiałowo-kosztowych za pomocą modułu raportów sumarycznych.

Automatyczna aktualizacja baz adresowych – zawsze aktualne dane adresowe w systemie paszportyzacji

Dane adresowe z czasem ulegają dezaktualizacji w wyniku różnego rodzaju działań administracyjnych na poziomie państwowym i samorządowym, na przykład na wskutek powstawania nowych ulic, scalania ulic, zmiany nazw itp.. Nowa wersja NetStorka oferuje kompleksowe wsparcie w procesie aktualizacji danych adresowych zarówno na poziomie słowników TERYT jak i przypisanych adresów obiektów węzłowych. W tym celu wykorzystuje: 

  • Narzędzie do automatycznej aktualizacji adresów na podstawie danych PRG, które wyposażyliśmy w lepszy algorytm ustawiania adresów bloków z kilkoma pionami.
  • Ładowarkę adresów TERYT, która aktualizuje słowniki TERYT i obecnie również usuwa wycofane nazwy ulic.

Nowości w raportach w formacie CSV – jeszcze sprawniejsze raportowanie

Moduł raportowania do plików tekstowych CSV zyskał szereg usprawnień i nowych funkcji:

  • Edycja wynikowego modelu danych.
    Teraz możliwa jest edycja tabel i pól modelu docelowego a także edycja mapowania wartości słownikowych. Dzięki temu projektowanie i tworzenie złożonych raportów danych, w których następuje konwersja pomiędzy dwoma modelami danych jest teraz łatwiejsze. Jest to szczególnie przydatne przy integracji pomiędzy dwoma systemami, gdzie wykonywana jest translacja danych do modelu pośredniego w którym wymieniane są dane.

Tabela wynikowego modelu danych w raportach w formacie CSV

  • Ładowanie modelu z XSD i eksport w XML.
    Nowością jest odczyt docelowego modelu danych z XSD (XML Schema) i eksport danych w XML zgodnym z załadowanym schematem. Jest to szczególnie przydatne, gdy wymaganym formatem wymiany danych jest XML a nie CSV.
  • Agregacje danych.
    W najnowszym NetStorku możliwe jest tworzenie raportów zagregowanych. Na przykład dotyczących obliczeń długości sieci o określonych parametrach, liczby elementów itp.. Możliwe jest również grupowanie danych po wartościach określonych kolumn/słowników i obliczanie agregatów na tych danych – np. podsumowanie długości kabli wszystkich używanych typów.

Używanie agregacji w raportach CSV

  • Podgląd wyniku raportu.
    Pozwala zobaczyć wynikowy raport w formie tabeli. Funkcja ta pomaga przy testowaniu raportu podczas jego projektowania. Umożliwia też wykonywanie utworzonych wcześniej raportów i uzyskanie wyniku na ekranie, bez potrzeby eksportu danych do plików CSV.

Podgląd wynikowego raportu

  • Raporty różnicowe.
    Dodany został tryb różnicowy tzn. możliwy jest eksport samych zmian od ostatniego lub dowolnego, wcześniej wykonanego eksportu. Rodzaj zmiany (nowy rekord/aktualizacja/usunięcie) można zawrzeć w eksportowanych danych w celu prawidłowej interpretacji zmian przy imporcie w drugim systemie.

Raporty różnicowe w NetStorku 14.2 umożliwiają eksport samych zmian od ostatniego lub dowolnego, wcześniej wykonanego eksportu

Ulepszona konfiguracja map Online (WMS/WMTS) – swobodne przechodzenie pomiędzy globalną i prywatną konfiguracją map.

W NetStorku 14.2 każda baza danych może posiadać własną konfigurację map online. Dodatkowo wprowadziliśmy dwie lokalizacje przechowywania konfiguracji map:

  • Globalna konfiguracja bazy danych (OnlineConfig), wspólna dla wszystkich użytkowników.
  • Konfiguracja prywatna, przechowywana w profilu, gdzie użytkownik może definiować swoje własne źródła bez wpływu na pracę innych użytkowników.

Użytkownik może swobodnie przełączać się pomiędzy tymi dwoma lokalizacjami za pomocą przycisku na pasku narzędziowym: 

NetStork 14.2 umożliwia łatwe przełączanie się pomiędzy lokalizacjami konfiguracji map

Usprawnienia w aplikacji NetStork WEB – łatwiejsza praca z mapą i ze schematami sieci

W aplikacji NetStork WEB wprowadziliśmy szereg zmian, które podniosą komfort pracy w systemie: 

  • Zadbaliśmy o większą precyzję wybierania przy większym powiększeniu mapy, dzięki temu wybieranie obiektów położonych obok siebie jest teraz dużo łatwiejsze.
  • Ograniczyliśmy maksymalną wielkość okienka ze schematem do wielkości ekranu.
  • Ulepszyliśmy skrolowanie schematu przy pomocy rolki myszy.
  • Podnieśliśmy efektywność renderowania schematów poprzez zastosowanie cache.
  • Zwiększyliśmy maksymalną wielkość schematów do rozdzielczości 6k x 6k pikseli.
  • Dodaliśmy obsługę optycznych podschematów.

Pozostałe usprawnienia w wersji 14.2 

  • Raport SIDUSIIS został dostosowany do ostatnich wymogów regulatora (raportowanie własności infrastruktury),
  • Schematy budynków wyświetlają już prawidłowo ONT umieszczone bezpośrednio w budynku.
  • Dodaliśmy możliwość zawracania kabli w węźle infrastruktury.
  • Znacząco skróciliśmy czas ładowania się baz PRG.