Skip to main content

Nowa wersja, nowe możliwości – NetStork 10.2

By 03/08/202012 sierpnia, 2020Nowe funkcje
netstork 10.2

NetStork, system do inwentaryzacji sieci telekomunikacyjnej, z którego korzysta już ponad 200 operatorów z Europy, ma nowe wydanie. Każda kolejna wersja przynosi nowe ułatwienia dla osób zarządzających siecią – sprawdź, jakie funkcjonalności pojawiły się w NetStork 10.2!

Nowa wersja zawiera wiele przydatnych funkcji, dzięki którym cały proces zarządzania siecią i jej paszportyzacji przebiega sprawniej. Oprócz zmian pozwalających użytkownikowi na większą dowolność w modelowaniu połączeń kabli czy śledzenie ich połączeń w budynku, w nowej wersji NetStorka znajdziesz funkcje takie jak:

Realistyczny model połączeń w budynkach

Istniejący, uproszczony model połączeń kabli światłowodowych w budynkach wielorodzinnych został zmodyfikowany – teraz możesz modelować połączenia w dowolny sposób. Kabel nie musi być już podłączany wyłącznie do pionu, gdzie był automatycznie przedłużany przez wszystkie piętra. Obecnie można dowolnie łączyć skrzynki kablami, tak jak się to robi w przypadku złącz czy stojaków. Zatem przykładowo – połączenie kablem dwóch skrzynek znajdujących się nawet w dwóch różnych pionach nie stanowi obecnie problemu.

Zmodyfikowano także:

  • Schemat skrzynki, w którym ma teraz funkcjonalność tak jak pozostałe schematy optyczne (można m.in. układać dowolnie kable na schemacie)
  • Schemat pionu, w którym lokale zostały pogrupowane względem pięter – zwiększa to czytelność i intuicyjność schematu.

Kliknij, aby powiększyć

Nowy schemat struktury budynku

Schemat struktury budynku został rozszerzony o wizualizacje:

  • kabli w pionach budynków
  • połączeń lokali do skrzynek

Dzięki temu schemat pozwala na śledzenie istniejących kabli oraz ich połączeń w budynku. Dodatkowo łatwo zweryfikować, które lokale zostały już podłączone i do których skrzynek zostały poprowadzone paczkordy.

Kliknij, aby powiększyć

Nowa operacja „Zmień typ obiektu”

W nowej wersji NetStorka pojawiła się operacja, dzięki której można zmienić obiekt węzłowy na dowolny inny, bez usuwania powiązanych obiektów. Wszystkie powiązania są automatycznie kopiowane do nowego obiektu, a jeśli skopiowanie któregoś powiązania nie jest możliwe, program o tym informuje. Operacja jest wycofana, nie dochodzi więc do utraty danych. Funkcję „Zmień typ obiektu” można zastosować np. przy zmianie studni na szafkę lub słup, czy zmianie punktu Infrastruktury na studnię i odwrotnie.

Kliknij, aby powiększyć

Analiza tras włókien światłowodowych

Dodaliśmy nowe narzędzie ułatwiające analizę tras włókien światłowodowych, dostępne z poziomu paska narzędziowego.

Analiza tras włókien światłowodowych

Po wejściu w tryb analizy włókien, każde kliknięcie włókna lub portu na schemacie optycznym spowoduje wykonanie śledzenia, a wynik dostępny jest natychmiast. Ułatwia to eksplorację połączeń na poziomie włókien.

Usprawnienia schematów optycznych

Dzięki zapamiętywaniu stanu zwinięcia i rozwinięcia obiektów na schemacie, edycja dużych schematów jest dużo prostsza. Niepotrzebne w danym momencie obiekty można zwinąć – ich połączenia zostaną ukryte, a stan zapamiętany do końca sesji.

Co jeszcze zmieniliśmy w schematach optycznych dla wygody użytkowników?

Większe i bardziej czytelne numery portów na schematach

Widoczne wyniki śledzenia na obiektach końcowych tras

Automatyczne rozwijanie tuby, przez którą przechodzi wynik śledzenia

Objęcie mechanizmem styli rozgałęźników oraz połączeń włókien – umożliwia to konfigurację ich styli np. w zależności od wartości atrybutów

Kierunkowość symboli obiektów punktowych

W nowej wersji dodaliśmy możliwość ustawiania kierunku symbolu dla węzła. Dzięki temu węzeł nie jest już wyświetlany równolegle do północy, tylko zgodnie z rzeczywistym kierunkiem w terenie. Kierunek może być wprowadzony ręcznie lub obliczany domyślnie na podstawie dochodzących do niego odcinków. Funkcja automatycznego ustawiania kierunku może być włączana/wyłączana dla poszczególnych rodzajów obiektów z poziomu systemu konfiguracji styli.

Kliknij, aby powiększyć

Inwentaryzacja Kamer

Wprowadziliśmy dwa nowe obiekty: sterownik kamery oraz kamerę. Sterownik kamery jest nowym rodzajem urządzenia umieszczanego na stojakach ODF. Ma zatem reprezentację na schemacie optycznym ODF oraz na schemacie widoku stojaka. Do sterownika dołączona jest kamera, która posiada lokalizację na mapie.

Kliknij, aby powiększyć

Inwentaryzacja urządzeń WDM

Teraz w NetStorku możesz inwentaryzować multipleksery i demultipleksery CWDM/DWDM. Urządzenia działają podobnie jak splittery, ale są osobnymi obiektami i mają osobną reprezentację na schemacie optycznym:

Kliknij, aby powiększyć

Inne usprawnienia w wersji NetStork 10.2:

  • Nowa operacja Usuń porty, odwrotna do operacji Generuj obiekty portów
  • Wstawianie obiektu ONT bezpośrednio w budynkach (bez potrzeby wstawiania lokalu)
  • Przyciski na toolbarze do włączania/wyłączania śledzenia oraz analizy tras włókien
  • Nowy atrybut Status dla budynku

Sprawdź, jak NetStork może wspierać Twoją sieć – umów się na pokaz demo.

Skontaktuj się z nami

Używasz już NetStorka?

Nie zapomnij o aktualizacji oprogramowania. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, napisz do nas– nasi eksperci z przyjemnością Ci pomogą. Zapraszamy także na szkolenia online – najbliższe odbywają się już 20 sierpnia (szkolenie główne) i 21 sierpnia (dla zaawansowanych użytkowników).